úterý 21. listopadu 2017

Dokumentární úterý

Pokud chcete vědět, jak v Norsku funguje systém ochrany dětí, kvůli kterému přišla například paní Michaláková o své dva syny (asi nejznámější kauza u nás), podívejte se dnes ve 21 hod na ČT2 na Český žurnál, díl Děti státu.
Na dokumentu spolupracovala i moje spolužačka Margareta Hruza, která se narodila v Norsku českým rodičům, pak mimo jiné studovala v Praze režii, a teď bydlí zpět v Norsku. Takže informace budete mít přímo od pramene! Navíc Margareta jejich systém spíš chválí, než odsuzuje, což je pro mě zatím první odlišný názor.
 

zdroj MFDF Jihlava

 
Toto road movie se snaží proniknout do zákulisí významu a způsobu fungování systému ochrany dětí v Norsku tzv. Barnavernetu a jeho dopady i u nás. Na konci si klade zásadní, ale rozpornou otázku, čí jsou naše děti? Režie I. Pauerová Barnavernet je norský úřad na ochranu dětí, založený v roce 1992. Poskytuje pomoc dětem a rodinám v různých situacích od finanční pomoci, až po odebírání dětí. Stát skrz Barnavernet dohlíží na kvalitní dětství všech dětí. V posledních letech se však něco stalo a norský systém na ochranu dětí začal mít odpůrce po celém světě, včetně České republiky. Film zkoumá, proč i u nás Barnavernet vzbuzuje až takový zájem. Proč jsou Norové dobrovolně víc regulovaní státem a institucemi, než my v Česku. V Norsku lidé říkají, že stát je nejlepší kamarád. Jsou za omezení rádi a jsou spokojení, že stát rozhodne za ně. I proto jsou Norové dle výzkumu veřejného mínění skoro každoročně vyhlašováni za nejšťastnější národ na světě. Proč bychom my točili o Norsku, když je u nás tolik problémů? Máme největší počet dětí v kojeneckých ústavech v Evropě, odebíráme většinu dětí kvůli finanční situaci v rodinách. Ale pak na druhou stranu to, co se děje v Norsku, je problém každého vyspělého státu a týká se to všech nás v Evropské unii, protože nám to klade otázku o tom nejzásadnějším: Má být stát složený z rodin anebo má být stát jedna rodina?(zdroj ČT)
 
 

 

5 komentářů:

 1. Lucie dík za připomenutí, jsem si minulý týden poznačila, ale bez Vás bych si nevzpomněla...
  rozhovor s Margaretou Hruza jsem četla, a též jsem byla jejími, pro Barnavernet pozitivními, výroky překvapená...tak uvidíme
  jarka

  OdpovědětVymazat
 2. videla jsem ho v JIhlave - a byla pritomna i diskuzi s Margaretou. Nemam pocit, ze by system chvalila...
  martina

  OdpovědětVymazat
 3. Děkuji za tip....mám husí kůži....

  OdpovědětVymazat
 4. ...tak ani po zhlédnutí dokumentu nevím...zajistit jednotně šťastné děti a jednotně vychovávající rodiče mi zavání velkou nesvobodou, abych se bála mít děti, že mi je někdo ze svého rozhodnutí vezme, to je na hranici lidských práv...ale nežiji v takovém státě, prý je nejšťastnější na světě...tak nevím
  jarka

  OdpovědětVymazat
 5. snad bude ke stažení nebo shlédnutí online, včera jsem si užila výborný večer v kongresovém paláci - týdny japonské kultury - jsou ještě dnes - moc doporučuji.
  Iveta z Kunic

  OdpovědětVymazat