pátek 17. listopadu 2017

Co čtu


 
Chystala jsem se dnes na vlastenecký výlet do Prahy, ale počasí, že bys psa nevyhnal (já s ním tedy venku byla, ale tím pro dnešek hasla moje outdoorová činnost). Zlobí mě chronická dutina, takže radši doma teplo a klid.
Knížku Astrid Lindgrenové jsem si koupila kvůli severským vánočním zvykům, které potřebuju znát (do scénáře), tak se chytám všech dobrých zdrojů. Začala jsem ji číst ve vlaku a přenesla mě do zpátky do dětství, kdy jsem toužila zažít pravé Vánoce jako z knih AL.
Pokud máte tip na (nejen dětské) knížky, kde se vypráví o severských Vánocích, budu ráda. Přečtu si je, a pak je schovám pro Tobiho.
Náš rošťák začal tento týden lízt. Všechno ho hrozně zajímá, i moje ozdoby.
Mimochodem koupila jsem teď další kousky za dobrou cenu, protože v aukcích je překvapivý přetlak antikového vánočního zboží. To dřív nebylo. Prodejci nasazují vysoké ceny za průměrné zboží, což nikdo nekupuje. Ale kdo se chce opravdu jen zbavit starých krámů, dá to za hubičku, a i když lidi přihazují, ceny se moc nevyšplhají. Pokud to tedy není raritní kousek.
Příští týden zase něco vyfotím, mladí se stěhují do pronájmu, tak se čoro moro u nás trochu zklidní.
 
 

5 komentářů:

 1. Zdravím a hezký večer!
  Pokud si vzpomínám, švédské vánoce jsou třeba ve filmu Fanny a Alexander, něco možná v trilogii Věčně zpívají lesy, určitě se něco najde i v knížkách Selmy Lagerlöfové, třeba Podivuhodná cesta Nilsse Holgersona Švédskem - ale radši nějaké starší vydání, ta novější jsou "upravovaná",...
  Ale pro opravdu seriozní informace bych se obrátila na kteroukoliv katedru nordistiky, tam by vám s reáliemi okolo severských vánoc mohli hodně pomoct, nebo i katedry etnografie a folkloristiky....
  Co se týká výtvarna - třeba návrháři pracující pro Ikea nebo Jysk , kteří vycházejí z severských tradic - určitě mají nějaký profil nebo book - tam by se taky dalo něco najít.
  Taky si zajít na blogy lidí žijících na severu nebo kteří mají partnera z té oblasti - je to zase jíný pohled.
  Samozřejmě - je důležité i období, o které se zajímáte - jiná je současnost, jiný středověk :-).
  A 100% máte pravdu, že vánoce slavila i Pipi a děti v Bullerbynu.....
  Hezký večer, krásné čtení - jestli jsem dobře poradila, a těším se , že Vám projekt vyjde a bude úspěšný
  Jitka M.

  OdpovědětVymazat
 2. O norských vánocích si můžeš také přečíst na blogu http://www.terezainoslo.com/2017/, Tereza má norského manžela Johnyho, nyní vydala knihu o svém životě a mají s manželem firmu v Praze, myslím , že bys ji mohla najít a oslovit. Myslím, že by Ti pomohla a o jejich svátcích třeba i povyprávěla. Ale na blogu najdeš i příspěvky o pravých norských svátcích.

  OdpovědětVymazat
 3. Dobrý den,
  Katrin a Lotka švédské spisovatelky Ann Mari Falkové :https://www.databazeknih.cz/knihy/katrin-a-lotka-237868
  A tady jsem čerpala recepty:http://svedske-listy.blog.cz/0912/jak-upect-lucciny-kocky-lussekatter
  Děkuji za Váš blog.
  Zdenka B

  OdpovědětVymazat
 4. Dobrý den,
  o Vánocích se píše tady:https://www.databazeknih.cz/knihy/katrin-a-lotka-237868
  A recepty jsem čerpala třeba tady: http://svedske-listy.blog.cz/0912/jak-upect-lucciny-kocky-lussekatter
  Děkuji za Váš blog.
  Zdenka B

  OdpovědětVymazat